Home Eliminacje VII. Walewice (16-17.07.2022)

Stadnina Koni Walewice

Stadnina Koni Walewice

 

Wielu Walewice kojarzą się przede wszystkim z Marianną Walewską, nazywaną polską żoną cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. Krąży wiele legend, mówiących o obecności Napoleona w Walewicach. Jednak historycy tego nie potwierdzają. Pewne jest natomiast, że ze związku cesarza Francuzów z Marianną w Walewicach urodził się Aleksander, późniejszy minister spraw zagranicznych Francji.

Pałac w Walewicach został wzniesiony pod koniec XVIII wieku jako jeden z pierwszych w Polsce klasycystycznych pałaców piętrowych wzniesionych na planie prostokąta z kolumnowym portykiem. Pałac otacza park o powierzchni 13,5 ha w stylu angielskim z bogatą florą oraz barokowymi rzeźbami.
W 1945 r. pałac, stadnina koni i gospodarstwo rolne przeszły na własność państwa, a jej pierwszym dyrektorem został Jan Grabowski. Obecnie Stadnina Koni Walewice należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, spółki Skarbu Państwa.

Stadnina Walewice hoduje klacze półkrwi angloarabskiej na utrzymanie stada podstawowego oraz na sprzedaż, ogiery półkrwi angloarabskiej oraz konie do wyczynu sportowego. Stado liczy obecnie ponad 120 koni, w tym 33 w stadzie podstawowym spełniających elitarne warunki wpisu do Międzynarodowej Księgi Koni Angloarabskich. Misją Państwowej Stadniny Walewice jest utrzymanie wzorcowego stada klaczy matek rasy małopolskiej oraz hodowla najlepszych koni tej rasy z doskonaleniem genotypu.

Na terenie Stadniny Koni Walewice organizowane są zawody rangi krajowej oraz regionalnej w trzech dyscyplinach jeździeckich: ujeżdżeniu, skokach oraz WKKW. Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego znane są obecnie przede wszystkim z przepięknie przygotowanych tras crossu, prowadzonych na naturalnym, ciekawie ukształtowanym terenie co odróżnia je od pozostałych imprez w tej dyscyplinie. Organizatorzy dokładają wszelkich starań aby z roku na rok podnosić poziom organizacji imprez.

autor fot.: FotoKonik, www.fotokonik.pl

www.walewice.pl

Drukuj PDF

Copyright © Puchar Polski WKKW 2023
Designed by Jakub Krukowski