Home Eliminacje III. Racot (14-15.05.22)

Racot

Stadnina Koni Racot

Stadnina Koni Racot

W Racocie znajduje się klasycystyczny, XVIII-wieczny Pałac książąt Jabłonowskich. Obiekt usytuowany jest w malowniczej wiosce, nieopodal wielkopolskiego Kościana. W pałacowych wnętrzach była jedna z pierwszych w Polsce scen dworskich. Swoje sztuki wystawiali tu: Józef Wybicki oraz Wojciech Bogusławski, zwany ojcem Teatru Polskiego. Gośćmi księcia Jabłonowskiego byli także książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko.

W roku 1919 na mocy zapisów w Traktacie Wersalskim dobra racockie stały się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Decyzją Rady Ministrów z 1921 roku, pałac w Racocie zyskał rangę Rezydencji Prezydentów Rzeczypospolitej. Bywali tu prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. W 1928 roku utworzono tu Państwową Stadninę Koni ,,Racot''(jedną z trzech w przedwojennej Polsce). Tradycje hodowlane kontynuowano w Racocie po wojennej zawierusze, specjalizując się w rasach: Wielkopolskiej i Szlachetnej Półkrwi. W 1995 roku w stadninie nastąpiły spore zmiany natury organizacyjno - prawnej. Na bazie części ówczesnego gospodarstwa państwowego powołano do życia Stadninę Koni ,,Racot’’ Sp. z o.o, nad którą nadzór właścicielski aktualnie sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych.

Dziś, po gruntownym remoncie w pałacu znajduje się 3 gwiazdkowy hotel oraz nowoczesny Ośrodek Szkoleniowo – Rekreacyjny. Przy Stadninie działa Racocki Klub Sportowy, który jest organizatorem zawodów w skokach przez przeszkody oraz WKKW, a jego członkowie reprezentują klub na wielu imprezach jeździeckich w całej Polsce

W roku 2005 Stadnina Koni „Racot” została laureatem konkursu „Zabytek zadbany” pod patronatem Ministra Kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków. Atrakcją obiektu jest bez wątpienia powozownia. Wśród eksponatów można między innymi podziwiać zachowany w doskonałym stanie powóz, którym 26 grudniu 1918 roku podróżował Ignacy Jan Paderewski.

Zapraszamy do Racotu!

www.racot.pl

Drukuj PDF

Copyright © Puchar Polski WKKW 2023
Designed by Jakub Krukowski