4 gwiazdki podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko

W ramach Festiwalu Jeździeckiego Baborówko od 23 do 26 maja 2019 roku rozegranych zostanie pięć konkursów międzynarodowych we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Dzięki zaangażowaniu mecenasa zawodów – pana Romana Roszkiewicza – łączna pula nagród finansowych wyniesie 465 000 PLN, co plasuje Festiwal Jeździecki Baborówko wśród dziesięciu najwyżej dotowanych zawodów WKKW na świecie.

Oliver Townend GBR Cillnabradden Evo CIC3 FJB2018 fot.MR Photo 32.jpg rozmiar

Podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko zostanie rozegrana kwalifikacja do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Zespół, który w konkursie CCIO4*-L zdobędzie pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej, wywalczy bezpośredni awans do Igrzysk. Dla zawodników z grupy C (Europa Centralna i Wschodnia oraz Azja Środkowa) Festiwal Jeździecki Baborówko to obecnie jedna z dwóch możliwości zdobycia kwalifikacji olimpijskiej. Drugą jest pozycja w klasyfikacji końcowej Pucharu Narodów WKKW 2019.

 

Od 2019 roku Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) wprowadziła nowy podział konkursów międzynarodowych, w związku z tym wspomniana kwalifikacja olimpijska zostanie rozegrana w Baborówku w randze 4 gwiazdek. W próbie terenowej tego konkursu pary będą miały do pokonania w pełnym galopie przez 10 minut dystans ok. 6000 m, w czasie którego wykonać będą musiały do 40 skoków. Pula nagród w konkursie CCIO4*-L wyniesie 85 000 PLN, z czego 60 000 PLN przypadnie trzem najlepszym zespołom w klasyfikacji drużynowej.

 

Najwyżej dotowanym konkursem w Baborówku będzie klasa CCI4*-S, w której zwycięzca zainkasuje 100 000 PLN. Organizatorzy planują, że to właśnie w tym konkursie wystartują największe gwiazdy światowego WKKW, na czele z ubiegłorocznym triumfatorem Festiwalu i liderem rankingu FEI Oliverem Townendem z Wielkiej Brytanii czy zajmującym 3 pozycję Timem Price’em z Nowej Zelandii. Łączna pula nagród w tym konkursie wyniesie 325 000 zł.

 

Najważniejsze konkursy Festiwalu Jeździeckiego Baborówko zostaną rozegrane według klasycznego formatu – w czwartek i piątek odbędą się próby ujeżdżenia, w sobotę – próby terenowe, a niedziela to skoki przez przeszkody oraz ceremonie dekoracji zwycięzców. Tradycyjnie w sobotę i niedzielę podczas Festiwalu organizatorzy przygotowują także jeździeckie pokazy i atrakcje dla rodzin z dziećmi.

 

Podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko rozegrane zostaną także międzynarodowe konkursy CCI3*-S, CCI2*-S oraz CCIYH2*-S dla młodych koni oraz konkurs krajowy CNC-L dla mniej doświadczonych par.